اخبار بلاکچیندنیای کریپتو

حساب‌های هوشمند» داغ‌ترین موضوع در حال حاضر در اتریوم

سال‌ها است که جامعه بیت‌کوین‌ این شعار را تکرار کرده‌اند که «بانک خودت باش». اما در حقیقت، ذخیره کردن هر نوع دارایی رمزنگاری، در یک کیف پول بسیار نزدیک به قرار دادن پول نقد در زیر تشک شما بوده تا به یک موسسه مالی پیچیده مانند بانک.

مسلماً، این یک پیشرفت است که رمزارز را می‌توان در عرض چند دقیقه به سراسر جهان منتقل کرد  اما با این حال، به اندازه یک بانک به شما خدمات ویژه ارائه نمی‌دهد.

رمزارز شما ممکن است در یک حمله به سرقت برود و ممکن است شما  seed phraseو سرمایه خود را برای همیشه از دست بدهید. 

همه چیز با اعلامیه‌ای غافلگیرکننده در مورد «حساب‌های هوشمند» که به عنوان «انتزاع حساب» نیز شناخته می‌شود، تغییر می‌کند. این تغییر در اتریوم و هر زنجیره دیگری که با ماشین مجازی اتریوم(EVM) سازگار است رخ می دهد.

زنجیره‌هایی که اکنون می‌توانند از حساب‌های هوشمند استفاده کنند عبارتند از Polygon، Optimism، Arbitrum، BNB Smart Chain، Avalanche و Gnosis Chain.

استاندارد جدید ERC-4337 یک کیف پول ارز دیجیتال را به چیزی با تمام ویژگی‌های یک بانک واقعی تبدیل می‌کند!

انتزاع حساب راهی برای جذب میلیاردی کاربران 

این مزایا شامل احراز هویت دو مرحله‌ای، امضای تراکنش‌ها بر روی تلفن خود با استفاده از اثر انگشت یا اسکن چهره، تنظیم محدودیت‌های هزینه ماهانه در حساب، استفاده از کلیدهایی برای انجام بازی‌های بلاک چین بدون نیاز به تأیید دائمی تراکنش‌ها و امکان بازیابی غیرمتمرکز کیف پول‌ها است.

حساب‌های هوشمند را می‌توان برای پرداخت خودکار صورت‌حساب‌ها و اشتراک‌ها نیز تنظیم کرد.

نیکلاس باکا، بنیانگذار Ledger، می‌گوید که به شدت تحت تاثیر پتانسیل این فناوری قرار گرفته است. او می‌گوید: انتزاع حساب تجربه کاربر را کاملاً تغییر می‌دهد.

انتزاع حساب یک اصطلاح فنی پیچیده برای چیزی است که در واقع فوق العاده کاربرپسند است.

Weiss و zkSync امیدوارند که آن را با عبارت شفاف‌تر “حساب‌های هوشمند” جایگزین کنند.

ویس می گوید: انتزاع حساب یک اصطلاح گیج کننده است.

 الکس ژوپیتر، مدیر ارشد محصول در MetaMask، بیان می‌کند “انتزاع حساب” برای توسعه دهندگان مختلف معنای متفاوتی دارد.

مزایای حساب های هوشمند چیست؟

یکی از بزرگترین مزایای پذیرش این است که به کاربران جدید اجازه می‌دهد تا بدون نگرانی در مورد

seed Phrase های پیچیده یا درک فرآیند فنی راه اندازی کیف پول، وارد دنیای غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال شوند.

 آنها به سادگی می ‌وانند یک حساب هوشمند از طریق یک اپلیکیشن با استفاده از اثر انگشت یا اسکنر صورت باز کنند.

کل فرآیند کمتر از 30 ثانیه طول می‌کشد و کاملا بصری است. کاربران یک کد QR را اسکن می‌کنند، یک نام کاربری انتخاب می‌کنند، و سپس با استفاده از اسکنر اثر انگشت گوشی، یک رمز عبور ایجاد می‌کنند.

در حالیکه در حال حاضر کیف پول‌های رمزنگاری زیادی به عنوان اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند در دسترس هستند، اما خطرات امنیتی متعددی را به همراه دارند و به دلیل خطر هک، برای نگهداری مقادیر بیشتری از ارزهای دیجیتال مناسب نیستند.

اما از آنجایی که حساب‌های هوشمند امکان ذخیره پسورد های رمزنگاری بر روی ماژول امنیتی سخت‌افزاری تلفن را فراهم می‌کنند، ولت های موبایل اکنون می‌توانند تقریباً به اندازه یک کیف پول سخت‌افزار ایمن باشند.

پیاده‌سازی‌های بومی همه حساب‌های کاربری را به حساب‌های هوشمند ارتقا می‌دهند، در حالی که استاندارد جدید اتریوم از کاربران می‌خواهد یک حساب جدید راه‌اندازی کنند. ویس توضیح می‌دهد که در آینده به ناچار سخت‌افزاری وجود خواهد داشت تا امکان ارتقای همه حساب‌ها وجود داشته باشد، اما «زمان زیادی طول می‌کشد تا به آنجا برسیم.

استفاده از گوشی هوشمند به عنوان کیف پول سخت افزاری

لجر در حال آزمایش این قابلیت و در حال نمونه سازی یک برنامه وب برای آن است.

در استفاده از تلفن هوشمند به عنوان کیف پول سخت افزاری چند نکته وجود دارد. صفحه نمایش بزرگتر در گوشی‌های هوشمند همچنان یک خطر امنیتی است، زیرا می تواند برای فریب کاربران برای تایید تراکنش ها هک شود.

با این حال، این خطر را می‌توان کاهش داد، زیرا حساب‌های هوشمند کاربران را قادر می‌سازد مجوزهایی را تنظیم کنند که نیاز به احراز هویت دو مرحله ای برای تراکنش های با ارزش بالاتر یا تعیین محدودیت هزینه روزانه، ماهانه یا سالانه از حساب دارند.

مشکل بزرگ‌تر برای استفاده از کیف پول تلفن هوشمند در اتریوم این است که ماژول امنیتی از سیستم امضای رمزنگاری متفاوتی استفاده می‌کند. با اکانت های هوشمند، این سیستم در نهایت می‌‌توانند با یکدیگر همکاری کنند، اما نیاز به کار زیاد و هزینه زیادی دارد.

هزینه های کارمزد بسیار زیاد مشکلی منحصر به فرد برای اتریوم است با این حال هزینه های  feeدر سایر بلاک چین‌های EVM و لایه 2 به اندازه کافی پایین است که باعث می‌شود کیف پول‌های گوشی‌های هوشمند به خوبی کار کنند.

تیم‌های مختلف همچنین در حال کار بر روی نسخه‌های بهینه‌سازی شده برای کارمزد این فرآیند هستند و در طولانی‌مدت، یک پیش‌کامپایل می‌تواند به اتریوم اضافه شود، که این فرآیند را به‌جای یک قرارداد هوشمند، به یک عملیات EVM ارزان تبدیل می‌کند.(یک قرارداد از پیش کامپایل شده عملکردهای رمزنگاری رایج را بدون استفاده از پهنای باند زیاد انجام می دهد.)

ویس می‌گوید: «وقتی این کیف پول‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند و کاربران به این قابلیت عالی عادت می‌کنند، ترویج این تغییر در خود اتریوم آسان‌تر می‌شود. “اگر ما بتوانیم این پیش کامپایل را اضافه کنیم، یک تغییر گسترده در اکوسیستم ایجاد خواهد شد.”

چگونه حساب خود را بازیابی (Recover) کنیم؟

اگر یک کاربر گوشی خود را گم کند، بازیابی اجتماعی (time-locked social recover) به این معنی است که گروهی از دوستان قابل اعتماد یا حتی یک سرویس تجاری می‌توانند به او کمک کنند تا آن را بدون به خطر انداختن وجوه بازیابی کنند.

ویس توضیح می‌دهد: «هرگز انتظار ندارید که دسترسی به حساب بانکی خود را از دست بدهید، زیرا اگر رمز عبور خود را گم کنید، همیشه می‌توانید با بانک خود تماس بگیرید، آنها هویت شما را تأیید می‌کنند و رمز عبور شما را بازنشانی می‌کنند».

بنابراین، شما واقعاً می توانید از یک سرویس بازیابی استفاده کنید که به شما امکان می دهد رمز عبور تلفن همراه و کیف پول خود را بازنشانی کنید، آنها نمی‌توانند کیف پول شما را بدزدند. آنها فقط می‌توانند به شما کمک کنند تا آن را بازیابی کنید.”

Braavos نسخه‌ای از یک فرآیند بازیابی قفل شده با زمان را به کار می‌گیرد که شامل ایجاد یک عبارت seed است. برخلاف عبارات seed معمولی، این یکی فقط می‌تواند درخواستی برای دسترسی مجدد به حساب پس از چهار روز ارائه دهد.

مزیت این است که اگر گوشی شما واقعاً گم شود یا خراب شود یا هر چیز دیگری، پس از چهار روز می‌توانید کنترل حساب خود را به دست آورید و اگر مهاجمی seed شما را دزدیده باشد، به طور خودکار به شما اطلاع داده می شود که شخصی کنترل حساب شما را در اختیار دارد.

Braavos همچنین در حال کار بر روی استفاده از شواهد دانش صفر است تا کاربر بتواند فقط با یک درخواست غیرمتمرکز به سبک “Forgot password” تعامل داشته باشد.

کیف پول هوشمند بازی بلاک چین

لجر در حال حاضر به همراه Argent و Cartridge روی «پلاگین‌هایی» کار می‌کند که به گیمرها در StarkWare امکان می‌دهد یک کلید تنظیم کنند و بسیاری از تراکنش‌های کم‌ارزش را قادر می‌سازد تا به طور خودکار انجام شوند تا مجبور نباشند با زحمت هر یک را تأیید کنند.

می‌توانید یک کد کوچک را در حساب خود بارگذاری کنید تا نحوه عملکرد آن با یک بازی خاص را تغییر دهید.

تراکنش ها همچنین می‌توانند برای صرفه جویی در هزینه‌های کارمزد با هم ترکیب شوند. مثل یک سناریوی سبد خرید: من این 10 کالا را رزرو می‌کنم و سپس هزینه آن‌ها را یکجا پرداخت می‌کنم.

MetaMask در حال ساخت یک افزودنی جدید به نام Snaps است. این افزودنی احتمالاً استفاده‌های نوآورانه‌ای از حساب‌های هوشمند را امکان پذیر می‌کند که تا به حال هیچ کس حتی به آن فکر هم نکرده است.

حساب‌های هوشمند اشتراک ارزهای دیجیتال را ممکن می‌سازد

در ماه دسامبر، تیم تحقیقاتی کریپتو ویزا مقاله‌ای منتشر کرد که نشان می‌داد چگونه حساب‌های هوشمند در StarkWare می‌توانند برای پرداخت خودکار وام مسکن، اشتراک تلویزیون و صورت‌حساب‌های آب و برق از کیف پول‌های کریپتو خودسرپرست ( self-custodial )استفاده شوند.

آنها یک مثال فرضی از شخصی ارائه کردند که می‌خواهد به تعطیلات برود و صورت‌حساب‌هایش به‌طور خودکار از کیف پول رمزنگاری‌شان پرداخت شود.

نحوه کار ERC-4337

برخی از قابلیت‌هایی که حساب‌های هوشمند فعال می‌کنند، قبلاً از طریق کیف پول‌های قرارداد هوشمند Gnosis و Argent در دسترس بودند. با این حال، این راه حل ها به اجزای متمرکزی به نام  relaysبرای پرداخت هزینه تراکنش عملیات نیاز دارند.

استاندارد جدید ERC-4337 در اتریوم، آن بخش را نیز با زیرساخت غیرمتمرکز جدید به نام «باندلر» غیرمتمرکز می کند.

این فرآیند به این صورت عمل می‌کند:

 یک کیف پول هوشمند یک عملیات کاربر یا“user operation”  را امضا می‌کند، که به یک   mempool ویژه متصل می‌شود. (mempool  اساساً فقط یک صف سازمان‌یافته از تراکنش‌ها است (البته یک صف متفاوت با ممپول معمولی اتریوم)

باندلرها مانند ماینرها یا اعتبار سنجی هایی هستند و عملیات کاربر را از mempool می گیرند و نتیجه دلخواه را به کیف پول برمی‌گردانند. باندلرها همچنین هزینه تراکنش مورد نیاز را پرداخت می کنند و توسط حساب قرارداد کاربر یا شخص ثالثی که به عنوان “پرداخت کننده” شناخته می شود، جبران می شود. ( پرداخت کننده می تواند یک برنامه غیرمتمرکز یا می تواند یک ارائه دهنده کیف پول باشد.)

اولین باندلر درجه تولیدی که در شبکه اصلی استقرار می‌یابد، از کیف پول و زیرساخت Stackup است، اما به زودی موارد بیشتری در دسترس خواهد بود و از آنجایی که غیرمتمرکز و بدون مجوز است، هر کسی می‌تواند یک باندلر را اجرا کند.

erc4337
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا