دنیای کریپتو

نبرد ریپل با SEC ، دعوای SEC با ریپل بر سر چیست؟

نبرد ریپل با SEC و پرونده طولانی مدت دادگاه بین ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) که می تواند سابقه ای برای کل صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد کند، ممکن است پس از ورود به سومین سال تقویمی خود پایان یابد.

در سال 2020، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ادعا کرد که ریپل، توسعه دهنده بلاک چین و خالق توکن ارز دیجیتال XRP، بیش از 1 میلیارد دلار در سال 2013 از طریق فروش XRP در یک پیشنهاد اوراق بهادار ثبت نشده به سرمایه گذاران جمع آوری کرده است.

پرونده SEC و Ripple در زمانی که پروژه‌های بلاک چین با نظارت کمی در حال کار بودند، موج‌های شوکی را در بخش ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. ترس از اقدامات نظارتی آتی وجود داشت، اما این نمونه بارزترین نمونه از یک تنظیم کننده اوراق بهادار بود که عرضه اولیه سکه (ICO) را هدف قرار می داد.

نکات کلیدی

  • ریپل لبز یک توسعه دهنده بلاک چین و خالق توکن XRP است.
  • SEC،  ریپل را به فروش XRP در یک پیشنهاد اوراق بهادار ثبت نشده متهم کرده است.
  • نتیجه پرونده دادگاه تنظیم کننده ایالات متحده علیه ریپل عواقب گسترده ای برای صنعت ارزهای دیجیتال خواهد داشت.
  • پیروزی SEC در دادگاه می تواند SEC را به تنظیم کننده اصلی ارزهای دیجیتال تبدیل کند.

 به طور کلیXRP  چیست و دادگاه آن بر سر چیست؟

Ripple Labs  در سال 2012 با نام OpenCoin تأسیس شد، اما بعداً نام خود را تغییر داد و توکن XRP  را راه اندازی کرد. در آن زمان، ارزهای رمزنگاری شده کمتری وجود داشت، بنابراین با عرضه کوین و سرعت تراکنش های سریع،  XRP  به عنوان یک راه حل جدید برای حواله های بین المللی تلقی می شد. توکن XRP از نظر ارزش بازار در سال 2017 از میلیون ها به میلیاردها افزایش یافت و در سال های بعد نیز رشد کرد.

  با این حال، هنگامی که SEC در دسامبر 2020 شکایت کرد، صرافی‌های ارز دیجیتال مانند Coinbase تجارت XRP را به حالت تعلیق درآوردند و این بر احساسات منفی پیرامون ریپل افزود.

این شکایت درست قبل از بزرگ‌ترین بازار صعودی در تاریخ ارزهای دیجیتال مطرح شد، زمانی که بیت‌کوین (BTC)در نهایت به بالاترین سطح بالای 64000 دلار در سال 2021 رسید. قیمت XRP در طول آن افزایش در قیمت پایین‌تر باقی ماند و سرمایه‌گذاران از نتیجه پرونده دادگاه SEC نگران شدند.

SEC،  ریپل و دو تن از مدیران آن، برد گارلینگ هاوس و کریستین لارسن را به فروش اوراق بهادار غیرقانونی به ارزش بیش از 1.3 میلیارد دلار به مردم طی سال‌ها از طریق XRP پیشنهادی شرکتشان متهم کرد.

در پرونده SEC، تراکنش‌هایی از سال 2013 تا اواخر سال 2020 گنجانده شده است که بیش از 14.6 میلیارد XRP فروخته شده در ازای پول نقد را به خود اختصاص داده است.

بهتر است بخوانید : قیمت ریپل تا سال ۲۰۲۵ از توهم تا واقعیت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که ریپل هرگز سند ثبتی ارائه نکرده است، که برای شرکت‌هایی که در بازار سهام به دنبال افزایش سرمایه از مردم هستند، الزامی است. رگولاتور شکایت کرد که ریپل «خلأ اطلاعاتی ایجاد کرده است» و تنها اطلاعاتی را که لازم می‌داند به اشتراک گذاشته است.

با این حال کریس لارسن، رئیس Garlinghouse و Ripple Labs، ادعا کرد که این فروش قانونی بوده است.

چرا  نبرد ریپل با SEC در دادگاه مهم است؟

نتیجه دادگاه و نبرد ریپل با SEC، پیامدهای بزرگی برای هر دو طرف و بازار ارزهای دیجیتال دارد. SEC می خواهد صنعت کریپتوکارنسی را زیر چتر نظارتی خود بیاورد و پیروزی در برابر ریپل شروع  آن خواهد بود.

اگر Ripple این پرونده را ببازد، می‌تواند راه را برای اقدامات مشابه علیه سایر پروژه‌های رمزنگاری باز کند که احتمالاً منجر به مقررات سخت‌تر در این صنعت می‌شود که تاحدودی طی این چند ماه نیز شاهد آن بودیم. استدلال SEC این است که ICO ریپل و در نتیجه سایر ICOها، فروش اوراق بهاداری است که باید ثبت شود. پیروزی SEC در دادگاه عملاً SEC را به تنظیم کننده اصلی ارزهای دیجیتال تبدیل می کند.

به تازگی در سپتامبر 2022، گری جنسلر، رئیس SEC، گفت که بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده اوراق بهادار هستند. این قانون توسط سناتورهای ایالات متحده سینتیا لومیس  و Kirsten Gillibrand  تأیید شد.

اگر این لایحه به قانون تبدیل شود، SEC بر بخش گسترده تری نظارت خواهد کرد و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تجارت و مشتقات را مدیریت خواهد کرد. برای ریپل نیز، شکست می‌تواند بر پروژه و مدیران آن تأثیر منفی بگذارد و دری را به روی یک محیط سخت‌تر باز کند.

آیا سایر توکن ها به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می شوند؟

SEC قبلاً تحقیقاتی را در مورد توکن BNB صرافی Binance و توکن ApeCoin که از اکوسیستم توکن‌های غیرقابل تعویض Bored Ape (NFT) پشتیبانی می‌کند، آغاز کرده است. SEC در حال بررسی همه جانبه راه اندازی توکن ها است و پیروزی در برابر ریپل می تواند راه را برای اقدامات بیشتر باز کند.

نگاهی به نتایج دادگاه ریپل تاکنون

در اواخر مارس، قیمت XRP ریپل حدود 30 درصد افزایش یافت زیرا گزارش هایی مبنی بر اینکه پرونده به زودی به پایان می رسد، منتشر شد. وکلای Ripple استدلال کردند که حکم قاضی علیه SEC در پرونده دادگاهی مربوط به صرافی Binance (BNB) که در آن SEC به طور ناموفق استدلال کرد که Binance یک بورس اوراق بهادار ثبت نشده است، می تواند تأثیر مثبتی در جلسه جاری داشته باشد.

در 18 آوریل، گری جنسلر، رئیس SEC از گفتن اینکه آیا XRP یک اوراق بهادار است یا نه، خودداری کرد.

در 20 مارس، وکیل جان دیتون گفت که انتظار دارد اظهارات جنجالی مدیر سابق SEC، بیل هینمن، که ظاهراً نشان می‌دهد ارزهای دیجیتال اوراق بهادار نیستند، علنی شود، زیرا آنها بر سایر پرونده‌های حقوقی نیز تأثیر می‌گذارند.

در 20 فوریه 2023، استوارت آلدروتی، مدیر ارشد حقوقی ریپل، گفت که انتظار دارد شرکتش در نهایت، موفق شود.

وی در توییتی نوشت: «SEC  چهار پرونده از 5 پرونده اخیر خود را در دیوان عالی از دست داده است»

در 18 ژانویه، براد گارلینگ هاوس، مدیرعامل ریپل، به CNBC گفت: ما خوشبین هستیم که مطمئناً این مشکل در سال 2023، و شاید [در] نیمه اول حل خواهد شد.

همچنین استو آلدروتی، وکیل عمومی ریپل، به Capital.com گفت: پرونده ها نشان می دهد که SEC خارج از محدودیت های قانونی خود عمل می کند.

دادگاه قبلاً به درستی اعلام کرده بود که دارایی دیجیتال صرفاً به دلیل ارائه به شکل دیجیتال یا ثبت در دفتر کل بلاک چین یک اوراق بهادار نیست. به گفته وکیل مدافع جیمز فیلان، SEC هیچ موضعی در مورد این گزارش اتخاذ نکرد. با این حال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفت که ممکن است زمان بیشتری درخواست کند. در پاسخ، تیم دفاعی ریپل گفت: «این یک تلاش شفاف دیگر برای به تأخیر انداختن بیشتر این پرونده است و دادگاه باید آن را رد کند».

در پایان سپتامبر 2022، قاضی به SEC دستور داد تا «اسناد هینمن» را توسط ویلیام هینمن، مدیر سابق بخش مالی شرکت در SEC تحویل دهد. این یک پیروزی برای تیم ریپل در نبرد ریپل با SEC بود، زیرا اسناد عمدتاً به سخنرانی هینمن در اجلاس یاهو فاینانس در سال 2018 اشاره داشتند که در آن او گفت که اتر یک اوراق بهادار نیست.

اسناد هینمن می‌تواند یک مدرک کلیدی برای ریپل باشد زیرا می تواند موضع آن را مبنی بر اینکه XRP یک اوراق بهادار نیست تایید کند. 

شکست LBRY به SEC

SEC در پرونده خود علیه پروژه LBRY در نوامبر 2022 پیروز شد. این حکم شباهت های زیادی با XRP دارد. 

SEC شکایتی علیه LBRY تنظیم کرده بود و مدعی شد که در ثبت پیشنهاد اولیه توکن خود شکست خورده است.

نظرات بنیانگذار کاردانو

چارلز هاسکینسون، بنیانگذار بلاک چین و ارز دیجیتال Cardano، نظرات خود را در مورد این پرونده در توییتر به اشتراک گذاشته است. او استدلال کرد که XRP، مانند اکثر پروتکل های لایه 1، یک اوراق بهادار نیست. هاسکینسون تصریح کرد که اعمال مقررات اوراق بهادار در مورد دارایی هایی که میلیون ها سرمایه گذار و کاربر مستقل بین المللی دارند، پوچ است.

ریپل 500 دلاری؟

پس از تشکیل پرونده‌های قضاوت اولیه در 17 سپتامبر، قیمت XRP یک صعود ثابت را شاهد بود. در 23 سپتامبر 2022 به بالاترین سطح 0.55 دلار رسید که 71 درصد افزایش نسبت به پایین ترین سطح 0.32 دلاری یک هفته قبل نشان می دهد. در حالی که سرمایه گذاران منتظر اخبار بیشتر بودند، این صعود اندکی کاهش یافت، اما پس از حکم اسناد هینمن دوباره شعله ور شد. این توکن توانست دوباره از مقاومت 0.50 دلار عبور کند و در 9 اکتبر 2022 به بالاترین قیمت 0.54 دلاری دست یابد. 

در اکتبر 2022، گارلینگ هاوس در کنفرانس هفته فین‌تک DC گفت که پایان دادگاه در پیش است و شکایت در نیمه اول سال 2023 به پایان می‌رسد. 

XRP با تاریخ های جدید پیشنهاد شده توسط SEC دوباره صعود کرد و در 5 نوامبر به 0.507 دلار رسید، اما پس از اخبار LBRY سقوط کرد. سپس قیمت توکن در 9 نوامبر 2022 به 0.32 دلار کاهش یافت.

در آن ماه پس از شایعاتی که توسط فاکس بیزینس اعلام شد مبنی بر اینکه توافقی بین ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار در دعوای حقوقی ریپل اعلام شده بود، شاهد رشدی جزئی بود. با این حال، النور ترت، خبرنگار این کانال، در توییتی که از آن زمان حذف شد، فاش کرد که سخنگوی ریپل این ادعا را رد کرده است.

تا 13 دسامبر 2022، این ارز دیجیتال با 3.84 درصد افزایش، 0.391 دلار معامله می شد. از آنجا به پایین‌ترین سطح دوره‌ای 0.334 دلار در 19 دسامبر 2022 سقوط کرد، قبل از اینکه اندکی به 0.372 دلار در 27 دسامبر 2022 بهبود یابد و سال را به 0.3399 دلار ببندد. ژانویه شاهد رشد کمی بود، XRP ماه را با 0.4064 دلار بسته بود، قبل از اینکه اندکی کاهش یافت و در 7 فوریه 2023 در حدود 0.3975 دلار معامله شد. با این حال، تا 29 مارس، افزایش یافت و به بالاترین سطح 0.5804 دلار رسید.

در ابتدا، گمانه زنی ها حاکی از آن بود که این پرونده می تواند تا پایان سه ماهه اول 2023 حل و فصل شود.

همچنین ریپل از رویکرد نظارتی SEC انتقاد کرد. این شرکت نمونه هایی از اقدامات اجرایی را ذکر کرد، از جمله اینکه SEC به جای ایجاد مقررات، هشدارهایی را برای Coinbase و Paxos صادر کرد.

روز شنبه، 6 می، گارلینگ هاوس قدردانی خود را برای کل جامعه XRP ارسال کرد و از این گروه برای حمایت بی دریغ آنها در طول نبرد حقوقی طولانی مدت با کمیسیون بورس و اوراق بهادار تشکر کرد. جامعه XRP و جمعیت گسترده‌تر رمز ارزها، منتظر حکم دادگاه در چند روز یا هفته آینده خواهند بود.

در آخرین به روز رسانی ها، جان دیتون، وکیل Pro-XRP توضیح داد که چگونه SEC یک پرونده قوی داشت اما اکنون موقعیت خود با توجه به سند حقوقی نقل شده با عنوان  «ECF 640»  را تضعیف کرده است. سند حقوقی نقل‌شده با بیان اینکه حتی اگر برخی از کشورها XRP را به عنوان ارز فیات در آینده به رسمیت بشناسند، همچنان یک اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود، این موضوع را تأیید می‌کند. که می توان این استدلال را بسیار غیرمنطقی خواند.

با این حال، علی‌رغم این عدم قطعیت، ریپل در سه ماه اول سال فعالیت زنجیره‌ای قوی خود را حفظ کرده است.در واقع حجم معاملات با 9 درصد افزایش به 116 میلیون در مقایسه با 106 میلیون در سه ماهه قبل رسید. علاوه بر این، حجم مبادلات غیرمتمرکز (DEX) نسبت به سه ماهه قبل با 34 درصد افزایش به 115 میلیون دلار رسیده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا