آموزشدنیای کریپتو

همه چیز درباره هاوینگ بیت کوین در سال  2024: یک نعمت یا یک نفرین؟

مقدمه

هاوینگ بیت کوین (BTC) به طور قابل توجهی بر دنیای ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد. رویداد بعدی که برای سال 2024 برنامه ریزی شده است، احتمالاً دوباره بر قیمت بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت.

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که در آن پاداشی که به ماینرها برای تایید تراکنش ها در بلاک چین BTC داده می شود هر چهار سال به نصف کاهش می یابد. این رویداد به عنوان مکانیزمی برای کنترل تورم و کاهش نرخ بیت کوین های جدیدی که وارد بازار می شوند، رخ می دهد.

هاوینگ، پیامدهای قابل توجهی برای ماینرها دارد، زیرا سودآوری آنها نیز به نصف می شود.  هاوینگ همچنین باعث افزایش قیمت BTC می شود، زیرا عرضه محدود تقاضا را افزایش می دهد.

با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ پیش رو در سال آینده، بازار از پیش بینی ها غوغا می کند. این هاوینگ می‌تواند بیت‌کوین را از بالاترین قیمت خود عبور دهد و از اوج 68789 دلار در سال 2021 فراتر رود.

این مقاله تمام نیازهای شما را در مورد هاوینگ بیت کوین، نحوه تاثیر آن بر بازارها و سهامداران و هر چیز دیگری پوشش می دهد. اما ابتدا بیایید بفهمیم که هاوینگ بیت کوین چیست.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین یک رویداد از پیش تعیین شده است که در شبکه بیت کوین ساخته شده است و هر چهار سال یا بعد از استخراج 210000 بلاک اتفاق می افتد و پاداش بلاک را 50٪ کاهش می دهد. برای مثال ماینرها برای تایید یک بلاک قبل از هاوینگ سال ۲۰۲۰ ۱۲.۵ بیت کوین دریافت می کردند، درحالیکه اکنون فقط ۶.۲۵ بیت کوین دریافت می کنند.

هاوینگ 2020، سومین هاوینگ از زمان ایجاد بیت کوین در سال 2009 بود. اولین مورد در نوامبر 2012 انجام شد و پاداش بلاک را از 50 به 25 بیت کوین در هر بلاک کاهش داد. دومین مورد در جولای 2016 انجام شد و پاداش را از 25 به 12.5 بیت کوین کاهش داد.

image 16

ایده پشت هاوینگ، این است که خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، مجموع عرضه بیت کوین را 21 میلیون کوین تعیین کرد. این نصف‌سازی‌ها با کاهش مقدار بیت‌کوین جدید ایجاد شده تا پایان عرضه، که تا سال 2140 انجام می‌شود، به اطمینان از کمبود BTC کمک می‌کند. علاوه بر این، این رویداد عرضه در گردش آن را محدود می‌کند و هزینه استخراج BTC را افزایش می‌دهد.

image 17

اثرات هاوینگ های قبلی در بازار

هاوینگ را می توان به عنوان رویداد مهمی در بازار در نظر گرفت. آمارها از سه هاوینگ گذشته نشان می دهد که قیمت بیت کوین در بلندمدت به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

 اولین هاوینگ در نوامبر 2012 شاهد افزایش قیمت بیت کوین از حدود 11 دلار به 948 دلار در دسامبر 2013 بود.

هاوینگ دوم، که در جولای 2016 اتفاق افتاد، شاهد افزایش ارزش بیت کوین از حدود 650 دلار به 13650 دلار در دسامبر 2017 بود.

در نهایت، هاوینگ سوم در ماه می 2020 شاهد افزایش قیمت از حدود 8200 دلار به اوج 68789 دلار در نوامبر 2021 بود.

image 15

از هاوینگ بعدی چه انتظاری باید داشت؟

رویدادهای هاوینگ یک کاتالیزور مهم برای افزایش قیمت بیت کوین بوده است. همانطور که در نمودار پایین مشاهده می شود، قیمت بیت کوین در 500 روز قبل از هاوینگ ها به طور پیوسته شروع به افزایش می کرده است و پس از هاوینگ نیز، قیمت بیت کوین به شدت افزایش می یافت.

image 14

از این رو، بیت کوین احتمالاً در روزهای منتهی به نیمه چهارم که برای ماه می 2024 در نظر گرفته شده است، افزایش قیمت امیدوارکننده مشابهی را تجربه خواهد کرد که در آن پاداش بلاک به 3.125 BTC کاهش می یابد.

در هنگام هاوینگ، ماینرها کوین های کمتری برای کارشان دریافت می کنند، که منجر میشود عرضه کاهش یابد و درمقابل قیمت افزایش یابد. این اثر به حدی قابل پیش بینی شده  بود که بازارها به طور فعال آن را پیش بینی می کردند و منجر به هجوم خریداران قبل از هر رویداد هاوینگ می شد. با این حال توجه به این نکته هائز اهمیت است که اثر هاوینگ می‌تواند از چرخه‌ای به چرخه دیگر متفاوت باشد، بنابراین اگرچه ممکن است در گذشته تأثیر صعودی داشته باشد، اما تضمینی وجود ندارد که هر بار این اتفاق بیفتد.

 اما اگر بخواهیم با توجه به تاثیری که تاکنون بر بازارها گذاشته پیش بینی کنیم و چرخه اقتصاد کشورها مانع آن نشود، اثر هاوینگ احتمالاً بر بازار در آینده تأثیر  مثبتی خواهد گذاشت.

اثرات هاوینگ بیت کوین بر سهامداران مختلف

هاوینگ بیت کوین برای هر یک از اعضای جامعه کریپتو، از جمله ماینرها، سرمایه گذاران و صرافی های رمزنگاری، تاثیرات متفاوتی دارد. بنابراین بیایید ببینیم که هر یک از این اعضا جامعه چگونه از آن سود می برند:

ماینرها

با هاوینگ، استخراج کنندگان بیت کوین تنها نیمی از کوین هایی را که قبلاً به دست می آوردند، به دست می آورند. به عبارت ساده، آنها باید دو برابر بیشتر تلاش کنند تا پاداش های مشابه را دریافت کنند.

با این حال، هاوینگ لزوما چیز بدی برای ماینرها نیست. از آنجایی که می توان تعداد محدودی بیت کوین استخراج کرد، هاوینگ به ماینرها کمک می کند حاشیه سود خود را حفظ کنند. این بدان معناست که ماینرها می توانند بدون نیاز به استخراج بیشتر از همان پاداش ها لذت ببرند.

سرمایه گذاران

هاوینگ یک فرصت عالی برای سرمایه گذاران است زیرا معمولا منجر به افزایش قیمت بیت کوین می شود و می تواند برای سرمایه گذاران سودآور باشد. افزایش قیمت همچنین به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا از نقاط ورودی پایین استفاده کنند و به طور بالقوه سود خود را افزایش دهند.

صرافی های ارزهای دیجیتال

هاوینگ برای صرافی ها، از یک طرف، هیجان انگیز است که بسیاری از معامله گران را جذب می کند و در نتیجه منجر به افزایش حجم معاملات می شود. از سوی دیگر، می تواند باعث نگرانی شود زیرا افزایش ناگهانی فعالیت می تواند باعث اشکالات فنی و شلوغی شبکه ها شود.

در نهایت، واضح است که هاوینگ بیت کوین بر اعضای مختلف جامعه کریپتو تأثیر متفاوتی می گذارد، اما اینکه هر یک از اعضا چگونه سود می‌برند به اهداف و استراتژی‌های آن‌ها بستگی دارد، بنابراین ضروری است که پیش از تصمیم‌گیری، پیامدهای هاوینگ را به دقت در نظر بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا