دنیای کریپتو

ETF بیت کوین

 ETF های بیت کوین به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به مالکیت آن ، در معرض نوسانات قیمت این رمزارز قرار بگیرند!

ETF های بیت کوین برای سال ها موضوعی داغ در فضای کریپتو بوده است. زیرا یک ETF بیت کوین موج جدیدی از سرمایه گذاری نهادی را در صنعت کریپتو ایجاد می کند و بلوغ و ثبات مورد نیاز را برای بازار به ارمغان می آورد. اولین مفهوم برای ETF بیت کوین مدت کوتاهی پس از اینکه سرمایه گذاران و کارگزاران متوجه شدند که قیمت بیت کوین روندی صعودی دارد و در حال محبوب تر شدن است، ظهور کرد.

با افزایش قیمت بیت کوین به بالای چند هزار دلار، سرمایه گذاران خرد و متوسط فرصت سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین را از دست دادند. کارگزاری ها، در پاسخ به تقاضا برای دسترسی سرمایه گذاران به بیت کوین، شروع به طراحی صندوق های قابل معامله در مبادلات بیت کوین کردند.

ETF  بیت کوین چیست؟

یک ETF حرکت قیمت یک دارایی را دنبال می کند. این روشی را برای سود بردن از روند قیمت دارایی بدون نیاز به مالکیت آن فراهم می کند.

Exchange-Traded Fund یا (ETF) به معامله گران اجازه می دهد تا از طریق بازارهای سهام سنتی، بدون نیاز به خرید یا فروش مستقیم دارایی دیجیتال از طریق صرافی ارز دیجیتال، در معرض قیمت BTC و سود و زیان آن قرار بگیرند. هدف پشت این ETF ها این است که سرمایه گذاران خرد و سرمایه گذارانی که برای سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال مشکل دارند و خرید از طریق صرافی را راحت نمی دانند، بدون داشتن مالکیت واقعی به آنها دسترسی داشته باشند و از تغییرات قیمت بیت کوین از طریق بازار سنتی سود دریافت کنند.

 ETF بیت کوین یک صندوق قابل معامله است که به طور خاص قیمت بیت کوین را ردیابی می کند و به معامله گران اجازه می دهد تا اوراق بهادار را در طول روز در بورس خریداری کنند یا بفروشند. ETF ها به طور مستقیم در بورس اوراق بهادار مانند سایر سهام معامله می شوند و سرمایه گذاران می توانند پس از خروج ارز فیات یا بیت کوین دریافت کنند. از نظر تئوری، بیت کوین توسط شرکت خریداری می شود، به اوراق بهادار تبدیل می شود و در بورس فروخته یا معامله می شود. تنها کاری که این شرکت باید انجام دهد این است که به طور مداوم اطمینان حاصل کند که بیت کوین کافی برای حمایت از ارزش ETF بیت کوین خود در اختیار دارد.

اهداف ETF بیت کوین

ETF های بیت کوین به گونه ای طراحی شده اند که به افراد بیشتری اجازه می دهد تا بدون هزینه های لازم و دردسرهای خرید در صرافی دیجیتال در بیت کوین سرمایه گذاری کنند.

امنیت

کیف پول ها و صرافی ها را می توان هک کرد و کلیدهای خصوصی را دزدید، که به این معنی است که ارز دیجیتال شما می تواند به سرقت برود. با استفاده از چندین روش می توانید کلیدهای خود را به صورت آفلاین ذخیره کنید، اما هیچ یک از این روش ها 100٪ ایمن یا تضمین شده نیستند. اما یک ارائه‌دهنده ETF مسئولیت ایمنی صندوق را بر عهده دارد و احساس امنیت را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند. 

دسترسی آسان

ETFها در سراسر جهان سرمایه گذاری، بسیار بهتر از ارزهای رمزنگاری شده شناخته می شوند. حتی با محبوبیت فزاینده توکن های دیجیتال!

بنابراین اگر شما فقط علاقه مند به مشارکت در سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، یک ETF به شما امکان می دهد به جای یادگیری در مورد بلاک چین، استخراج، صرافی های غیرمتمرکز، دفتر کل توزیع شده، ذخیره سازی کلید و ارز دیجیتال، تنها روی تجارت دارایی تمرکز کنید.

چه کسی می تواند در ETF ها سرمایه گذاری کند؟

برای خرید ETF نیازی نیست که یک سرمایه گذار معتبر باشید. هر کسی می تواند روی آنها سرمایه گذاری کند. تنها چیزی که برای شروع سرمایه گذاری در ETF ها نیاز دارید، راه اندازی یک حساب brokerage آنلاین یا دانلود یکی از برنامه های معاملاتی تلفن  همراه است.( از جمله Robinhood، Trading212، TD Ameritrade و Fidelity )

 هنگامی که یک سرمایه گذار حساب  brokerage خود را باز کرد، می تواند ETF بیت کوین را به همان روشی که هر سهام یا ETF دیگری خریداری می کند، خریداری کند. البته توجه به این موضوع مهم است که آیا در کشوری که زندگی می کنید این خدمات ارائه می شود یا خیر زیرا خرید ETF  نیاز به KYC دارد.

 چرا برخی ETF بیت کوین را ترجیح میدهند؟

برخی از سرمایه گذاران ممکن است با خرید یک ETF حرفه ای مدیریت شده نسبت به داشتن یک بیت کوین واقعی از طریق خرید در صرافی احساس امنیت بیشتری داشته باشند، زیرا بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری نسبتاً جدید است، و برخی از افراد ممکن است نگران هک شدن یا از دست دادن رمزهای عبور یا کلیدهای خصوصی کیف پول خود باشند.


مزایا و معایب معاملات ETF 

در حالی که ممکن است سرمایه گذاری در یک ETF بیت کوین به جای خرید بیت کوین غیر منطقی به نظر برسد، انجام این کار چندین مزیت دارد که عبارتند از:

  • خرید ETF از طریق یک brokerage آنلاین نسبت به خرید مستقیم دارایی های دیجیتال از یک صرافی رمزنگاری، به طور قابل توجهی امن تر و سریع تر است.
  • پیامدهای مالیاتی و راهنمایی های بسیار واضح تری برای محصولات مالی سنتی نسبت به دارایی های دیجیتال وجود دارد.
  • خرید و فروش ETF بسیار آسان‌تر است زیرا نقدشوندگی بیشتری نسبت به صرافی‌های کریپتو دارند.

با این حال، سرمایه گذاری در ETF بیت کوین در مقابل خرید مستقیم دارایی، معایبی نیز دارد:

  • ETF ها را فقط در زمان معاملات بازار می توان خرید و فروخت، در حالی که بازارهای کریپتو 24 ساعت کار می کنند. این بدان معناست که اگر قیمت بیت کوین به شدت حرکت کند، ممکن است مجبور شوید ساعت ها منتظر بمانید تا بازارها باز شوند.
  • نگهداری بیت کوین رایگان است اما ETF ها هزینه های مدیریتی را دریافت می کنند.
  • خرید ETF مستلزم تکمیل (KYC) است، اما بیت کوین را می توان به صورت ناشناس به صورت همتا به همتا خریداری کرد.

ETF فیوچرز بیت کوین چیست؟

هر سهم از ETF فیوچرز بیت کوین توسط قراردادهای فیوچرز بیت کوین پشتیبانی می شود. پس، ETF آتی (فیوچرز) بیت کوین چیست؟ خب، دقیقاً مانند یک ETF بیت کوین است، اما قیمت معاملات آتی بیت کوین را دنبال می کند. در اینجا، شرکت صادرکننده ETF باید در بازار آتی بیت کوین پوزیشن داشته باشد و قیمت ETF را آن قراردادهای آتی بیت کوین متصل کند.

تفاوت ETF  بیت کوین با ETF  آتی بیت کوین 

در زیر برخی از ویژگی های منحصر به فرد ETF بیت کوین و ETF آتی بیت کوین آورده شده است. 

  • همانطور که قبلا توضیح داده شد، ETF بیت کوین توسط بیت کوین واقعی پشتیبانی می شود، در حالی که ETF های آتی بیت کوین توسط مشتقات بیت کوین (قراردادهای آتی) پشتیبانی می شوند.
  • قیمت معاملات آتی بیت کوین ممکن است به دلیل احساسات حاکم بر بازار از قیمت لحظه ای بیت کوین متفاوت باشد، بنابراین ETF های آتی بیت کوین ممکن است گاهی اوقات قیمت بیت کوین را به طور نادرست دنبال کنند. در مورد ETF بیت کوین، به لطف این واقعیت که ETF توسط بیت کوین واقعی پشتیبانی می شود، خطر واگرایی قیمت وجود ندارد.

معایب ETF آتی بیت کوین 

قابل توجه ترین مسئله مرتبط با ETF های آتی بیت کوین، حول محور دقت ردیاب های قیمت آنها است. زمانی که قیمت آتی بیت کوین بالاتر از قیمت اسپات آن باشد، می توان گفت که ETF قیمت بیت کوین را  نادرست ردیابی می کند. این وضعیت به عنوان “contango” شناخته می شود و برای سرمایه گذارانی که ETF های آتی بیت کوین دارند مضر است. بالعکس، زمانی که قیمت آتی کمتر از قیمت اسپات بیت‌کوین باشد. به آن “backwardation” می گویند. 

در انقضای قراردادهای آتی بیت کوین، شرکت صادرکننده ETF آتی بیت کوین باید قراردادها را لغو کند (یعنی فرآیند تمدید قراردادها با فروش قراردادهای تقریباً منقضی شده و استفاده از درآمد برای خرید قراردادهای جدید با تاریخ انقضای بیشتر). در سناریویی که قیمت های قرارداد آتی بیت کوین کمتر از قیمت قرارداد جدید است، درآمد حاصل از فروش قراردادهای نزدیک به انقضا برای خرید همان تعداد قراردادی که در تاریخ بعدی منقضی می شود کافی نخواهد بود. این وضعیت بر عملکرد ETF تأثیر منفی خواهد گذاشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا